Półkolonie Wrocław 2022

Zbliża się lato, kończy pierwszy semestr nauki w szkole i wielkimi krokami nadchodzą wyczekiwane przez dzieci wakacje.

My jako rodzice cieszymy się trochę mniej, gdyż wiąże się to często z dezorganizacją naszego życia na okres dwóch tygodni. Liczba dni naszego urlopu jest niestety ograniczona, nie zawsze możemy sobie pozwolić w tym czasie na urlop, a nasze pociechy nie mogą zostać bez opieki. Rodzice nieco starszych dzieci decydują się czasem, na pozostawienie ich w domu.  Trudno jednak nam rodzicom skupić się na pracy, będąc myślami w domu i zachodząc w głowę, co tam się dzieje.

Najchętniej wysłalibyśmy nasze pociechy gdzieś gdzie będzie zapewniona opieka , dobra zabawa i wyżywienie. Pewnie większości z Was kojarzy się to z koloniami? Ale jest problem, bo dziecko nasze jest za małe i nie poradzi sobie samo na wyjeździe, nie zniesie rozłąki z rodzicami, dodatkowo jest to także kosztowny wyjazd.

Znaleźliśmy na to sposób!  Zapraszamy na półkolonie.

Czy wiecie Państwo czym są półkolonie? A może Wasze dzieci kiedyś uczestniczyły w półkoloniach i macie pierwsze doświadczenia?

Półkolonie to nic innego jak forma wypoczynku zorganizowana dla dzieci w miejscu ich zamieszkania. Z uwagi na to takie placówki często są otwarte w godzinach zbliżonych do godzin funkcjonowania szkoły czy przedszkola, więc stanowią dla nich alternatywę. Półkolonie różnią się od kolonii tym, że organizatorzy nie zapewniają noclegu. Opiekunowie/rodzice przywożą dzieci o wyznaczonych godzinach i w godzinach popołudniowych odbierają dzieci. Godziny funkcjonowania półkolonii są różne:  od wczesnych godzin porannych ( zdarzają się organizatorzy, którzy od godziny 7:00 rano zapewniają opiekę dzieciom) po późne godziny popołudniowe. Wszystko zależy od organizatora.

Kto będzie zajmował się naszymi dziećmi podczas półkolonii?

O to możecie być Państwo spokojni. Nie każdy może pełnić funkcje wychowawcy wypoczynku. Reguluje to ustawa, która mówi o tym, że aby zostać wychowawcom należy:

– ukończyć kurs wychowawcy

– posiadać co najmniej wykształcenie średnie

– posiadać zaświadczenie o niekaralności.

Poza tym podczas półkolonii obecny jest również kierownik wypoczynku, który koordynuje pracę wychowawców a także przebieg półkolonii.

Oferta półkolonii czyli jakie półkolonie wybrać?

W dzisiejszych czasach można wybierać spośród bogatej oferty rynkowej. Często pojawiają się półkolonie tematyczne dostosowane do zainteresowań dzieci w danym wieku. Zazwyczaj program półkolonii można wcześniej podejrzeć na stronach internetowych organizatorów. Nie bez znaczenia jest również cena za turnus ( turnus to 5 dni wypoczynku od poniedziałku do piątku). Ceny są różne uzależnione od tego co organizator oferuje. Ważnym aspektem jest również lokalizacja zwłaszcza w dużych miastach. Warto wybrać tą, która nie będzie dla nas utrudnieniem.

Każdy z nas kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki w różnych dziedzinach życia. Podobnie jest w tej branży. Jeżeli natrafimy na początkującego organizatora warto o wiele rzeczy dopytać przed rozpoczęciem półkolonii. Zapoznać się z kadrą, która będzie sprawowała opiekę nad naszymi dziećmi, poznać plan półkolonii.

My jako rodzice mamy pewne wyobrażenia i oczekiwania względem organizowanego wypoczynku, na który wysyłamy nasze dzieci, ale również i one wyobrażają sobie jak taki wypoczynek może wyglądać. Warto przed wysłaniem dzieci na półkolonie porozmawiać z nimi o tym, czym jest taka forma wypoczynku, dlaczego zdecydowaliśmy się je zapisać na półkolonie, żeby nie odbierały tego jako karę a atrakcyjną formę rozrywki.

Czy organizatorzy zapewniają wyżywienie podczas półkolonii?

Najczęściej wyżywienie jest zapewniane podczas pobytu dzieci na półkoloniach. Ilość posiłków uzależniona jest od ilości godzin, jakie dzieci spędzają w placówce. Załóżmy, że półkolonie trwają od 9:00 do 17:00 wówczas nasze dziecko powinno mieć zapewnione drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Ważne jest zgłaszanie nietolerancji pokarmowych dzieci, aby organizator mógł dostosować posiłek do wymagań zdrowotnych dziecka.

Godziny otwarcia półkolonii

Każdy organizator ma swój harmonogram dnia. Zazwyczaj półkolonie działają w podobnych godzinach jak szkoły i przedszkola i są czynne już od 7:00 rano nawet do 17:00 lub 18:00.

Kategorie wiekowe czyli od ilu lat dzieci przyjmowane są na półkolonie?

Zazwyczaj przedział wiekowy to 6-10 lat. Zdarzają się również organizatorzy, którzy informują o tym, że młodsze dzieci również są mile widziane (jednak w wieku nie mniej niż 5 lat) lub nieco starsze (do 12 roku życia).